سه شنبه , آذر ۲۱ ۱۴۰۲
خانه / آموزش برنامه نویسی / متدهای بازگشتی چیست ؟

متدهای بازگشتی چیست ؟

متدهای بازگشتی چیست

 

در این مقاله از وب سایت Aspcore.ir قصد داریم در مورد اینکه متدهای بازگشتی چیست صحبت کنیم.

در ایتدا ببینم بازگشت چیست؟ در برنامه نویسی بازگشت یک تابع یا متد به خود به این معنی می باشد که آن متد درون بدنه خود، نام خود را صدا می زند و این فرایند آنقدر ادامه می یابد تا به یک نتیجه مشخص یا یک مقدار مورد نظر برسد. در صورتی که متد یا تابع به مقدار مورد نظر نرسد ممکن است بی نهایت بار این عملیات تکرار شود.

 

اجازه دهید در ادامه همین مقاله یک مثال از سی شارپ را با هم مشاهده کنیم و توضیحاتی را در این مورد به شما عرض کنیم.

 

متد بازگشتی چیست

 

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید یک تابع به نام Recursive داریم. این تابع دارای دو پارامتر ورودی به نام های value از نوع int و count از نوع int می باشد. در ادامه این تابع متد Main را داریم. در بدنه متد Main در ابتدا یک متغیر از نوع int به نام count تعریف شده است و در خط بعدی متغیری به نام total تعریف شده که از نوع int می باشد. در همین جا تابع recursive با مقادیر ۵ برای value و ۰ برای count فراخوانی شده است.

 

متدهای بازگشتی چیست

 

نکته اینکه در بدنه تابع Recursiv یک شرط وجود دارد که اگر مقدار متغیر value بزرگتر یا مساوی از ۱۰ بود مقدار value را به عنوان خروجی برگردان.

اما در ابتدای کار مقدار متغیر value برابر با ۵ می باشد. بنابراین وارد شرط نشده و تابع مجدد فراخوانی می شود. اما همانطور که مشاهده می نمایید در فراخوانی مجدد تابع مقدار value یک واحد افزایش یافته است.

این عملیات بازگشت و فراخوانی تا جایی ادامه می یابد که شرط درون تابع اجرا true شود. در نهایت این تابع ۶ بار فراخوانی خواهد شد تا مقدار value در شرط تابع recursive صدق کند.

 

خواندن مقاله زیر هم پیشنهاد می شود.

متد چیست؟

 

متدهای بازگشتی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *