یکشنبه , شهریور ۳ ۱۳۹۸
خانه / آموزش برنامه نویسی / دات نت فریم ورک چیست؟

دات نت فریم ورک چیست؟

دات نت فریم ورک چیست؟

 

در این مقاله از وب سایت Aspcore.ir قصد داریم تعریفی دقیق و مفهومی همراه را مثال را در مورد اینکه دات نت فریم ورک چیست؟ ارائه نماییم. در ابتدا تعریف کلاسیک و کتابی دات نت فریم ورک را ارئه خواهیم کرد و پس از آن به تعریف مفهومی تر به همراه مثال خواهیم پرداخت. بنابراین حتما توصیه می کنم که این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

 

دات نت فریم ورک چیست؟

دات نت فریم ورک یک چارچوب می باشد که توسط شرکت مایکروسافت برای اجرای نرم افزارهای ویندوزی و نرم افزارهای تحت وب شرکت مایکروسافت ارائه شده است. در واقع .Net Framework محیطی را فراهم می آورد تا برنامه های ویندوزی بتوانند اجرا شوند. دات نت فریم ورک نسخه های متفاوتی را دارد و با گذشت زمان به مرور پیشرفت کرده است و بستر حرفه ای تری را برای اجرای نرم افزارها فراهم کرده است.

 

تا اینجای کار تعریفی را ارائه دادیم که مطمئنا در همه سایتها می توانستید مطالعه بفرمایید. در ادامه می خواهیم با ذکر مثالی دقیقا به شما بگوییم مفهوم دات نت فریم ورک چیست. پس با مقاله دات نت فریم ورک چیست؟ همراه باشید.

 

یک خودرو مانند یک تویوتا کمری مدل ۲۰۱۰ را در نظر بگیرید. این خودرو دارای یک سری قابلیت ها و امکانات مانند چرخ، فرمان، در، کولر، ایربگ، ترمزهای ABS و … می باشد. حال یک سال بعد که شرکت تویوتا، تویوتا کمری مدل ۲۰۱۱ را ارائه می کند، در واقع خودرو همان مدل است اما تغییراتی را داشته است. مثلا ممکن است در مدل ۲۰۱۰ ۲ عدد ایربگ داشته اما در مدل ۲۰۱۱ این تعداد به ۴ عدد رسیده که باعث افزایش ایمنی این خودرو شده است. یا مثلا ترمز های مدل ۲۰۱۰ از نوع ABS بوده ولی در مدل ۲۰۱۱ قابلیت EBD نیز به آن اضافه شده است.

پس می توان گفت هر سال تویوتا کمری تولید می شود و خودرو همان تویوتا کمری است اما هر سال امکانات جدیدتری به آن اضافه می شود و قابلیت های این خودرو بهبود پیدا می کند. حال دات نت فریم ورک نیز چنین حالتی دارد.

دات نت فریم ورک یک چارچوب و بستری می باشد که نرم افزارهای ویندوزی و تحت وب روی آن اجرا می شود. هر نسخه جدیدتری که ارائه می شود امکانات پیشرفته تری را برای نرم افزارها ارائه می کند.

به عنوان مثال زمانی که دات نت فریم ورک ۲ ارائه شد شما نمی توانستید از وب سرویس در نرم افزار خود استفاده کنید چون .net framework این قابلیت را ارائه نمی داد و پشتیبانی نمی کرد اما در نسخه های جدیدتر از دات فریم ورک ۳٫۵ به بالا این قابلیت نیز اضافه شد و باعث بهبود کار شد.

 

نکته : در انتخاب نسخه دات نت فریم ورک زمان ایجاد پروژه همیشه بالاترین نسخه بهترین نسخه نیست. شما باید نسخه ای را انتخاب کنید که مطمئن باشید تقریبا تمام کامپیوترهای کلاینت آن را پشتیبانی می کنند. مثلا اگر شما نسخه دات نت فریم ورک را ۴٫۷ انتخاب کنید شاید نیمی از ویندوزها در حال حاضر این نسخه را نداشته باشند و اجرای نرم افزار شما به مشکل برخورد می کند. می توان گفت در حال حاضر نسخه ۴٫۵ بهترین انتخاب برای دات نت فریم ورک می باشد.

 

دات نت فریم ورک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code