سه شنبه , تیر ۴ ۱۳۹۸

سی شارپ چیست؟

سی شارپ چیست؟

با یکی دیگر از مقالات آموزشی سی شارپ با نام سی شارپ چیست از وب سایت AspCore.ir در خدمت شما هستیم.

 

 

سی شارپ یا به صورت انگلیسی C# یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد که برای تولید انواع نرم افزارهای دسک تاپ، موبایل و وب به کار می رود. این زبان برنامه نویسی توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است و تقریبا می توان گفت ترکیبی از زبان برنامه نویسی Java و C++ می باشد.

بنابراین می توان گفت افرادی که به زبان های برنامه نویسی C++ و Java آشنایی دارند، برای یادگیری سی شارپ بسیار جلو هستند، چرا که زبان برنامه نویسی سی شارپ از نظر Syntax بسیار مشابه می باشد با این دو زبان.

سی شارپ چیست؟

اما اگر هنوز برای شما این سوال مطرح می باشد که سی شارپ چیست؟ باید بگویم سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا و زبان نسل سوم می باشد. زبان های نسل سوم رویدادگرا می باشند. به این معنی که شما برای انجام هر گونه عملیات و دستورات با رویدادها (Events) سروکار دارید. مثلا وقتی می خواهید با زدن یک دکمه اطلاعات در دیتابیس ثبت شود بایستی در رویدادی به نام Click این دستورات را بنویسید.

نکته : دقت نمایید در زبان های نسل چهارم مثل Sql شما مستقیما و بدون دخالت رویداد خواسته خود را مطرح می کنید و سیستم به شما پاسخ می دهد.

 

اما در ادامه مقاله سی شارپ چیست باید عرض کنم همانگونه که گفتیم سی شارپ یک زبان شی گرا (Object Oriented) می باشد. یک خودرو (شی) را در نظر بگیرید. زمانی که روی پدال گاز فشار می دهید (رویداد فشار دادن پدال گاز) خودرو شروع بشه حرکت می کند.(پاسخ خودرو به رویداد فشار دادن پدال گاز). حال اشیا در سی شارپ نیز دقیقا به همین شکل می باشند.

 

در کل در پاسخ به سوال سی شارپ چیست باید گفت که سی شارپ یک زبان ساخت یافته، رویدادمحور، نسل سوم، سطح بالا، شی گرا و جنریک است که در سال ۲۰۰۰ توسط مایکروسافت معرفی گردید و در چارچون زبانهای خانواده دات نت می باشد.

 

دات نت فریم ورک چیست؟

دات نت فریم ورک سکو یا زیرساختی می باشد که کامپایلر سی شارپ یا برنامه های نوشته شده توسط سی شارپ در بستر آن اجرا می شوند. اجازه دهید همانند سوال

سی شارپ چیست برای پاسخ به این سوال نیز مثالی را بزنیم. یک خودروی تویوتا مدل ۲۰۱۰ را در نظر بگیرید که شامل امکاناتی مانند چرخ، فرمان، ترمز، کولر، ایربگ و … می باشد. در واقع این تویوتا نسخه ۲۰۱۰ می باشد (فرض کنید دات نت ۲) حال سال بعد تویوتا مدل ۲۰۱۱ را ارائه می کند که همین امکانات را با تغییراتی که عمدتا سبب بهبود کارایی شده است دارا می باشد. (نسخه جدیدتر دات نت مثلا ۳) در واقع خودرو همان مدل تویوتا می باشد با پلت فرمی جدیدتر. حال در مورد دات نت و دات نت فریم ورک نیز همین موضوع صادق است.

 

 

مدیر و سرپرست تیم ایجاد زبان برنامه نویسی سی شارپ آقای آندرزهجلزبرگ می باشد که مبتکر زبان برنامه نویسی دلفی نیز می باشد. در ابتدا نام این زبان COOL بود که در سال ۲۰۰۰ همزمان با انتشار آن به C# تغییر نام پیدا کرد.

 

زبان برنامه نویسی سی شارپ هم مانند سایر زبان های برنامه نویسی نسل ها و ورژن های مختلفی را داشته است

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سی شارپ می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

سی شارپ چیست؟

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code