سه شنبه , آذر ۲۱ ۱۴۰۲

کار با رجیستری در سی شارپ

کار با رجیستری در سی شارپ

 

یکی از مواردی که در برنامه نویسی سی شارپ معمولا با آن سر و کار دارید کار با رجیستری در سی شارپ می باشد.

رجیستری ویندوز یکی از محل هایی می باشد که می توانید جهت نگهداری برخی از اطلاعات مانند ورژن نرم افزار، زمان انقضای لایسنس نرم افزار، نگهداری کانکشن استرینگ و یا حتی برخی از مشخصات کابران از آن استفاده کرد.

 

اما جهت کار با رجیستری در سی شارپ نیاز به استفاده از یک سری رفرنس ها و کتابخانه ها می باشد که در ادامه با ذکر یک مثال به تشریح آن خواهیم پرداخت. بنابراین به مثال زیر توجه نمایید.

 

کار با رجیستری در سی شارپ

 

کار با رجیستری در سی شارپ

در مثال بالا در خط اول یک متغیر به نام connectionKey از کلاس RegistryKey تعریف شده است. در همین خط مشخص کرده ایم که این متغیر در رجیستری و در پوشه CurrentUser و در پوشه SOFTWARE یک پوشه به نام foroosh ایجاد شود.

در ادامه و در بلوک try مشخص کرده ایم که یک متغیر به نام createConnection ایجاد شود و مقدار این متغیر نیز توسط کلاس CryptionAlgorithm به صورت رمز شده تبدیل شود.

دقت نمایید که ممکن است شما در پروژه خود کلاس CryptionAlgorithm.EncryptTextUsingUTF8 را نداشته باشید بنابراین بایستی به صورت عادی رشته خود را در رجیستری ثبت نمایید.

 

connectionKey.SetValue(“CreateConnection”, “رشته مورد نظر”);

 

دقت نمایید بعد از ایجاد کلید در رجیستری حتما متغیر ایجاد شده را ببندید که این عملیات در بخش finally انجام شده است.

همان طور که در بالاتر نیز گفته شد از رجیستری برای نگهداری اطلاعات برنامه، مانند ورژن نرم افزار، تاریخ پایان لایسنس نرم افزار، نگهداری حالات برنامه و یا نگهداری Connection string و یا حتی نگهداری نام کاربری (UserName) استفاده می شود.

البته این ها همه بخشی از قابلیت های رجیستری می باشد.

 

جهت مطالعه مقالت بیشتر در زمینه سی شارپ و Asp.net core به وب سایت Aspcore.ir مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *