دوشنبه , مهر ۳ ۱۴۰۲
خانه / آموزش برنامه نویسی / برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

 

php or asp.net

 

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp ؟ این سوالی می باشد که بارها و بارها شنیده ایم. PHP یا ASP مساله این است !!! بارها پیش آمده که دانشجویان از من پرسیده اند که قصد یادگیری برنامه نویسی وب داریم اما در انتخاب بین زبان های PHP و Asp دچار سردرگمی شده ایم.

در واقع مقایسه زبان های برنامه نویسی Php و Asp یکی از بزرگترین جدل های برنامه نویسان می باشد.

یکی از سادگی و سرعت Php می گوید و آن را زبان برتر می داند دیگری از قدرت و امنیت Asp می گوید و برنده میدان را Asp می داند. اما واقعا کدامیک؟

در این مقاله قصد دارم به صورت خیلی ساده و طبق تجربیات خود و برخی از دوستان برنامه نویسم به مقایسه این دو زبان بپردازم و در نهایت نیز انتخاب را بر عهده خود شما بگذارم.

 

 • اولین تفاوت مهم بین Php و Asp مبحث متن باز بودن (Open Source) بودن زبان برنامه نویسی Php می باشد. در واقع شما بعد از اینکه یک وب سایت را طراحی کردید و به مشتری تحویل دادید همه چیز را باید تحویل دهید !!! به عبارتی شما تمامی سورس ها را بدون هیچ گونه امنیتی به مشتری تحویل می دهید. این موضوع برای بسیاری از برنامه نویسان چندان خوشایند نیست چون علاقه ندارند به همین سادگی هم سایت را تحویل دهندهم سورس را. در Asp تا قبل از معرفی نسخه Core به صورت فایلهای dll و پک شده بود و در واقع شما فایلهای Publish شده پروژه را به مشتری تحویل می دادید نه همه چیز را.

 

 • تفاوت دوم بین این دو زبان برنامه نویسی تحت وب شرکت های سازنده و توسعه دهنده این زبان ها می باشد. زبان Asp یکی از محصولات شرکت مایکروسافت می باشد و از کامپایلر قدرتمند سی شارپ استفاده می کند. این در حالیست که PHP بر پایه زبان برنامه نویسی جاوا می باشد و توسعه دهنده اصلی آن گوگل می باشد. البته باید دقت کنید که سازندگان اصلی PHP گوگل نیست.

 

 • تفاوت سوم اینکه برنامه نویسی با Asp قدری محدودیتهای بیشتری نسبت به Php دارد. مثلا حساس بودن به حروف بزرگ و کوچک در Php وجود ندارد در حالی که Asp نسبت به بزرگی یا کوچکی حروف حساس می باشد. همچنین در Php شما می توانید در یک متغیر هر نوع داده ای را قرار دهید این در حالیست که در Asp اگر متغیری از نوع string تعریف شد دیگر امکان قرار دادن مقادیر عددی در آن وجود ندارد و این موارد محدودیتهایی می باشد که Asp در نظر گرفته است.

 

در مجموع می توان گفت برنامه نویسان Php آزادی های بیشتری را در حین کدنویسی دارند که شاید کار توسعه را راحتتر می کند.

اما Asp نیز قابلیتهای بسیار خوبی را در جهت راحتی کار در اختیار برنامه نویسان خود قرار می دهد

. قابلیتی مثل Entity Framework و یا Identity و یا قابلیت هایی مانند Scafolding که در عرض چند ثانیه و تنها با چند کلیک مقدار زیادی کد را برای شما تولید می کند. این موارد هیچ کدام در Php وجود ندارد و در واقع همه چیز باید از صفر و توسط برنامه نویس ایجاد شود.

 

می توان گفت برنامه نویسی با Asp دارای نظم و ساختار بسیار بهتری نسبت به Php می باشد چون مایکروسافت برای برنامه نویسی و پیاده سازی سایت قوانین مختلفی را قرار داده که شاید در ابتدا کمی پیچیده باشد اما بسیار کار را ساده تر و زیباتر می کند. در Php همه چیز در اختیار برنامه نویس است و اوست که در هر لحظه تصمیم می گیرد چه کدی باید نوشته شود.

 

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

 

محیط برنامه نویسی

یکی از مزایای برنامه نویسان Asp محیط برنامه نویسی آنها یا IDE آنها می باشد. می توان گفت نرم افزار ویژوال استودیو یکی از قدرتمندترین ابزار جهت کدنویسی می باشد که همه نوع قابلیت را در اختیار برنامه نویس خود قرار می دهد. از دیباگ و تست برنامه گرفته تا قابلیت های inheritance و …

اما برای کدنویسی با Php چندین IDE وجود دارد که برنامه نویسان مختلف بنا به علاقه خود می توانند آنها را انتخاب کنند. در مجموع می توان گفت هیچ کدام از این IDE ها به قدرتمندی ویژوال استودیو نمی باشد.

 

ابزارهای برنامه نویسی

یکی از خوبی های Asp وجود تقریبا تمام ابزار مورد نیاز برنامه نویسان در مخزن nuget می باشد. شما هر قابلیتی که می خواهید کافیست به راحتی از nuget دانلود کرده و در پروژه خود قرار دهید. برای Php نیز ابزار زیادی وجود دارد.

اما دسته بندی و یکپارچگی nuget به هیچ عنوان برای Php موجود نمی باشد. ضمنا Php به دلیل متن باز بودن توسعه دهندگان زیادی دارد که از یک نظر حسن محسوب می شود چون ابزار زیادی تولید می شود و از طرفی عیب است چون به هر ابزاری در Php نمی توان اعتماد کرد.

 

پشتیبانی و نسخه های جدید

زبان Php به دلیل متن باز بودن قطعا از پشتیبانی بهتری برخوردار است. چرا که در صورتی که نقصی یا کمبودی در این زبان احساس شود برنامه نویسان زیادی در سرتاسر جهان برای رفع آن تلاش می کنند. این در حالیست که در زبان Asp در صورت وجود کمبود یا نقص باید منتظر آپدیت های مایکروسافت بود.

 

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

 

محبوبیت در بین برنامه نویسان

بحث محبوبیت یک موضوع شخی می باشد. ممکن است یک برنامه نویس Php را انتخاب کند و برنامه نویس دیگری Asp . اما با توجه به متن باز بودن و رایگان بودن Php تعداد برنامه نویسان بیشتری با این زبان مشغول به کار هستند. دقت کنید که Asp یک محصول غیر رایگان از مایکروسافت می باشد. (البته نسخه های جدید Asp.net Core نیز متن باز می باشد )

 

امنیت و سرعت

با توجه به بررسی های انجام شده در مجامع مختلف می توان گفت سایتهای نوشته شده با Php دارای سرعت بیشتری هستند. (البته نسخه asp.net core دارای سرعت بسیار بالایی در اجرا می باشد.).

اما از نظر امنیت با توجه به موجود بودن ابزارهای بسیار قدرتمند در Asp امنیت بسیار بهتری را می توان تامین کرد. باید دفت کنید Php نیز زبان امنی می باشد اما مانند Asp دارای ابزار آماده جهت امنیت نمی باشد و بایستی کدنویسی ها و ملاحظات زیادی را داشت.

 

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

 

سیستم عامل های مورد نیاز

زبان برنامه نویسی Asp بایستی حتما روی سرور IIS ویندوز اجرا شود. این موضوع باعث دلزدگی بسیاری از برنامه نویسان می شود چرا که ویندوز نیز مانند خود ویژوال استودیو غیر رایگان است و هزینه های زیادی را تحمیل می کند.

در حالی که Php روی لینوکس قابل اجراست که یک سیستم عامل رایگان می باشد. بنابراین برای استارتاپ ها که هزینه های اولیه بسیار مهم می باشد Php انتخاب اول است. (باید دقت کنید که Asp.net core روی لینوکس، ویندوز و مک اجرا می شود که از قابلیت های بسیار خوب می باشد.)

 

بازار کار

اما از همه این موضوعات گذشته بحث بازار کار یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد. در یک جمله باید به شما بگویم شما چه Php کار حرفه ای باشید چه Asp بازار خوبی را پیش و رو خواهید داشت و در صورت نداشتن تخصص هیچ بازاری نخواهید داشت.

شما می توانید با یک جستجوی ساده در آگهی های استخدامی وضعیت بازار کار هر دو را بررسی کنید. بنظر می رسد با معرفی تکنولوژی Core بازار Asp قدری بهتر می باشد اما باز هم تخصص شماست که حرف اول را می زند.

 

حال انتخاب با شماست که برنامه نویسی با Php بهتر است یا Asp بر عهده شماست !!!

 

برنامه نویسی با PHP بهتر است یا Asp

11 نظر ثبت شده است.

 1. وب سایت مربوط به .net core اما آپ شده با ووردپرس ۴٫۹ ؟!

 2. سلام و ممنون بخاطر مطالب خوبتون.
  البته برای php ابزارهایی مثل زند وجود داره که با این تحریما شرکت مستقیم پشتیبانی نمیده اما بنظرم برای وب اپلکیشن های بزرگ، اتوماسین، سازمانی و دسکتاپ net. بهتره.
  من بیشتر به خاطر همین موضوع از افزونه نویسی وردپرس اومدم سمت net. چون بیشتر ویندوز فرم برای اپ های من مناسبتره (کلاینت و سرور رو بعضی جاها مجبورم لوکال استفاده کنم و تحویل بدم) و خوب وب هم داره و متوجه شدم با core برای هر دو محیط میشه یک برنامه داد، آیا این درسته؟
  برای اولین تفاوت که ذکر کردین، الان برای core چطوریه؟
  مثل php همه سورس در اختیار مشتری است؟

 3. سلام
  البته این که گفتید امنیت asp بیشتره به خاطر این که ابزار های از پیش ساخته شده برای آن است میشه گفت این نقطه ضعفه که بیشتر سایت های asp دارن از این ابزار استفاده می کنند و چون شناخته شده است هکر ها بیشتر روش وقت گذاشتن و باگ های اون رو منتشر کردن سیستم عامل لینوکس به نظر بنده از ویندوز امنیت بیشتری دارد فکر می کنم از نظر امنیت php گوی سبقت را برده است

  • سعید بحرانی فرد

   متشکر بابت نظرتون

  • خخخخ
   این ابزار رو مایکروسافت درست میکنه که کاملا تست شده ست

  • الگوریتم هایی مثل sha-2 که برای در هم سازی هستند یا حتی الگوریتم های کدینگ مشهوری که وجود داره ، برای شکوندن این ها جایزه وجود داره
   تا به حال کسی نتونسته اونا رو بشکنه
   البته الگوریتم هایی مثل md5 شکسته شده و به درد نمیخوره
   و الگوریتم sha-1 هم نقص داشته
   و اون افراد متخصصی که امنیت asp رو طراحی کردن مثل ایران نبوده که آچار فرانسه باشند . اونا متخصص های حرفه ای امنیت هستند . البته بازم طبق نکته آخر استاد اینا مثل دو تا ماشین مدل بالای و حرفه ای میمونند . این بستگی به ما داره که چجوری رانندگی کنیم😊

  • با سلام اینجا دو زبان بررسی شده اند نه دو سیستم عامل.سیستم عامل مبحث جدایی هست.شما با کدوم نسخه از لینوکس کار کردید و اون رو با ویندوز مثلا ۱۰ مقایسه کردید حالا به لحاظ تست های مختلف امنیتی در زمینه سیستم عامل های کلاینت.درمورد زبان قبل از MVC واقعا asp حرف زیادی نداشت ولی الان داره قدرتمند میره جلو. php قابلیت توسعه خیلی خوبی داره ولی خودش به تنهایی امنیتی نداره و این شما هستید که باید هنگام پیاده سازی حرفه ای باشید از الگوریتم های رمزنگاری گرفته تا … .همین الان خیلی از برنامه نویس ها فقط کپی پیست میرن جلو و مطمئن باشید مایکروسافت انقدر ضعیف عمل نمیکنه و پشتیبانی و امنیت قوی تری داره فقط ابزار اماده نمیده به برنامه نویس بهش محیط میده تا برنامه نویس مهندسی تر بره جلو وگرنه یه نفر اماتور میتونه یه سایت بزنه با asp که هیچ امنیتی نداشته باشه.به غیر از اون قابلیت های رمزنگاری در ارتباط دیتابیس و خیلی فاکتور های امنیتی دیگه ای وجود داره و نمیشه همینطوری بین دو زبان مقایسه کرد و اینکه میگید انتشار باگ شما کمی اکسپلویت های وب رو سرچ کنید خلاف حرف شما هست و مایکروسافت یه پشتیبان خوب هست که داره هزینه میگیره و امنیت و معماری سالم تر ارائه میده اینجا چون قانون کپی رایت نیست اینطوریه وگرنه تو اپلیکشن های بزرگ همه دنبال پشتیبان خوب هستند برای سایت های معمولی تر خب شاید تیم کوچیک هم از پسش بربیاد به هرحال هرکدوم کاربرد خودش رو داره و تو هر پروژه یکیشون ممکنه مناسب تر باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *