دوشنبه , اردیبهشت ۲ ۱۳۹۸
خانه / آموزش برنامه نویسی / عملگرها در سی شارپ

عملگرها در سی شارپ

عملگرها در سی شارپ

 

با مقاله عملگرها در سی شارپ از وب سایت Aspcore.ir در خدمت شما دانشجویان گرامی هستیم. عملگرها یا Operator ها نمادهایی هستند که اعمال خاصی را انجام می دهند. هر عملگر می تواند حداقل یک و یا چند عملوند داشته باشد. به صورت کلی عملگر و عملوند به صورت زیر می باشد :

 

X + Y

 

در فرمول بالا علامت + یک عملگر و X و Y عملوندها می باشد. عملگرها کاری عملی را روی عملوندها انجام می دهند.

 

انواع عملگرها در سی شارپ

 

نوع اول : عملگرهای ریاضی

در زبان برنامه نویسی سی شارپ از عملگرهای ریاضی برای انجام محاسبات ریاضی استفاده می شود. در جدول زیر لیستی از عملگرهای با بیشتر از یک عملوند و مثالی از هر کدام رو می توانید مشاهده بفرمایید:

 

عملگرها در سی شارپ
عملگرها در c#

 

همچنین تعدادی از عملگرها در سی شارپ دارای فقط یک متغیر یا عملوند می باشند. در جدول زیر می توانید لیستی از این عملگرها را به همراه توضیح کاربرد آن مشاهده بفرمایید :

 

عملگرها در سی شارپ
عملگرها در c#

 

 

اما عملگرها در سی شارپ انواع دیگری نیز دارند که شامل عملگرهای تخصیصی و عملگرهای مقایسه ای می شوند. در ادامه به توضیح هر یک از این عملگرها خواهیم پرداخت.

 

نوع دوم : عملگرهای تخصیصی

وظیفه عملگرهای تخصیصی یا عملگرهای جایگزینی این می باشد که مقدار متغیر سمت راست خود را در متغیر سمت چپ قرار می دهند. در ادامه می توانید لیستی از عملگرهای تخصیصی یا جایگزینی را مشاهده بفرمایید.

 

عملگرها در سی شارپ
عملگرها در c#

 

همانطور که در جدول بالا مشاهده می فرمایید، عملگرهای جایگزینی وظیفه مقداردهی متغیرها را بر عهده دارند.

 

نوع سوم : عملگرهای مقایسه ای

عملگرهای مقایسه ای برای مقایسه بین ۲ عملوند مورد استفاده قرار می گیرند. نتیجه این مقایسه یک عبارت بولی (bool) یا True و False می باشد. باید دقت کنید که اگر نتیجه مقایسه ۲ مقدار درست باشد True و در غیر این صورت False را برمیگرداند.

 

عملگرها در سی شارپ
عملگرها در c#

 

نوع چهارم : عملگرهای منطقی

 

عملگرهای منطقی بر روی عبارات منطقی عمل می کنند و نتیجه آن نیز یک عبارت بولی می باشد. در جدول زیر لیستی از عملگرهای منطقی را مشاهده می فرمایید.

 

عملگرها در سی شارپ
عملگرها در c#

 

می توان گفت این چهار نوع مهم ترین عملگرهای سی شارپ هستند. البته باید گفت عملگرهای دیگری نیز مانند عملگرهای بیتی، عملگرهای Shift و … نیز وجود دارد که در مقالات آینده در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

 

کانال تلگرام ما

 

عملگرها در سی شارپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *