سه شنبه , آذر ۲۱ ۱۴۰۲
خانه / آموزش برنامه نویسی / آموزش برنامه نویسی وب / آموزش Asp.net core 2 / آشنایی با فریم ورک های جاوااسکریپت

آشنایی با فریم ورک های جاوااسکریپت

برای بسیاری از برنامه نویسان خصوصا برنامه نویسان وب انتخاب یک فریم ورک مناسب امری بسیار مهم و ضروری می باشد. در مورد اهمیت انتخاب یک فریم ورک در این حد بگویم که انتخاب یک فریم ورک مناسب به اندازه انتخاب یک زبان برنامه نویسی مهم می باشد. در این مقاله قصد مقایسه فریم ورک هایی مانند Angular، VueJs، reactJs و … را نداریم. فقط تا حدودی در مورد هر یک صحبت خواهیم کرد و البته قدری به آموزش انگولار خواهیم پرداخت.

سرفصل های مهم :

  • فریم ورک چیست؟

  • چرا باید یک فریم ورک را یاد بگیریم؟

  • انواع فریم ورک ها کدامند؟

  • آموزش Angular

 

فریم ورک چیست ؟

ما به صورت خیلی ساده به این سوال پاسخ می دهیم. امروزه وب سایتها و اپلیکیشن های موبایل روز به روز در حال گسترش هستند. بخش مهمی در تمامی این سیستم ها front-end می باشد. front-end شامل یک بخش طراحی می باشد که معمولا در وب سایتها توسط Html و Css و فریم ورکهای Css مانند بوت استرپ پیاده سازی می شود.

front-end همان خروجی کار و همان قسمتی می باشد که کاربر نهایی مشاهده می کند. بنابراین زیبا بودن، ریسپانسیو بودن و تعاملی بودن آن بسیار مهم می باشد. در پیاده سازی front-end و برای داینامیک کردن صفحات و ایجاد تعامل بیشتر با کاربران می توانیم از دستورات جاوا اسکریپت استفاده کنیم. اما دقت کنید که اگر قرار باشد برای پیاده سازی تمامی نیازمندیهای خود از دستورات جاوا اسکریپت استفاده کنید کدنویسی شما بسیار زیاد و پیچیده خواهد شد.

فریم ورک ها برای ساده سازی این عملیات به وجود آمده اند.

چرا باید یک فریم ورک را یاد بگیریم؟

در این جا مثالی را ذکر می کنم. فرض کنید قصد دارید اطلاعاتی را بدون رفرش شدن صفحه به سمت سرور ارسال کنید، یا اینکه قصد ایجاد یک سایت تک صفحه ای را دارید و می خواهید تمامی صفحات سایت بدون بارگزاری مجدد کل صفحه نمایش داده شوند.

برای پیاده سازی این موارد می توانیم از جاوا اسکریپت استفاده کنیم. اما باید دقت داشته باشید که استفاده از جاوا اسکریپت به تنهایی بسیار پیچیده می باشد و باید گفت کار ما نیست !!!

به همین منظور فریم ورک های جاوا اسکریپتی به وجود آمدند که مشهور ترین آنها Jquery، Angular، ReactJs، VeuJs و … می باشند که بسیاری از دستورات و عملیات در این فریم ورک ها از قبل برای برنامه نویس آماده شده است و شما کافیست فقط نحوه استفاده از آن را بیاموزید.

بنابراین می توان گفت بدون یادگیری یک فریم ورک مناسب طراحی صفحات وب سخت و گاهی غیر ممکن خواهد بود.

انواع فریم ورک ها کدامند؟

امروزه فریم ورک های جاوا اسکریپتی زیادی وجود دارد که البته هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما به طور خطلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • AngularJs
  • VeuJs
  • ReactJs
  • EmberJs
  • BackboneJs

البته فریم ورک های دیگری نیز وجود دارند که می توانید با یک سرچ ساده در اینترنت نام آنها را پیدا کنید. می توان گفت برنامه نویسان PHP بیشتر سراغ VeuJs می روند و برنامه نویسان Asp بیشتر انگولار، البته باید همین جا بگوییم این موضوع بستگی به نوع کار و انتخاب خود برنامه نویس دارد.

اما در ادامه این مقاله برای شما در مورد Angular و AngularJs توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد و به آموزش انگولار خواهیم پرداخت.

 

آموزش انگولار

جهت مشاهده فیلم آموزش انگولار به این لینک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *