دوشنبه , بهمن ۱۷ ۱۴۰۱
خانه / آموزش برنامه نویسی / چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

 

سلام

 

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران و افرادی که میخان تازه برنامه نویسی رو شروع کنن از بنده می پرسیدن این بود که چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

قطعا کسانی که وارد دنیای برنامه نویسی میشن و میخان شروع کنن به یادگیری برنامه نویسی پیش خودشون فکرهایی دارن از جمله اینکه چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟ از کجا شروع کنم؟ آینده کاری برنامه نویسی چجوریه؟ چه زبان برنامه نویسی رو انتخاب کنم؟ و ده ها سوال دیگه از این قبیل.

 

توی کانال تلگرام ما چندین ویس براتون ضبط کردم و گذاشتم که توی اون در مورد بسیاری از سوالات توضیح دادم. اما توی این مقاله میخوام به این سوال پاسخ بدم که چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

 

برای این منظور بنده ۸ موضوع رو مطرح می کنم که رعایت این موارد کمک بسیار زیادی میکنه که شما تبدیل به یک برنامه نویس خوب بشید.

 

 علاقه و انگیزه

 

اولین و مهم ترین موضوع برای اینکه شما تبدیل به یک متخصص در هر زمینه ای شوید علاقه و انگیزه می باشد. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای هم شما باید علاقه و انگیزه را درون خود تقویت کنید. اما چگونه علاقه و انگیزه را در درون خود بوجود بیاورید؟ مثلا می توانید زندگینامه افراد و برنامه نویس های بزرگی مثل بیل گیتس را مطالعه بفرمایید و از پیشرفتها و موفقیت هایی که این افراد موفق شده اند کسب کنند اطلاع پیدا کنید و یا اینکه در مورد این شغل فکر کنید و خوبی های آن را با خود مرور کنید و به این ترتیب علاقه و انگیزه بیشتری را درون خود ایجاد کنید. همچنین می توانید اگر در اطراف شما برنامه نویسان حرفه ای وجود دارند با آنها هم کلام شوید. از درآمدهای این شغل بپرسید و در مجموع تلاش کنید علاقه و انگیزه را برای کسب تخصص بیشتر در درون خود بوجود بیاورید.

 

 

همه جا خود را به عنوان برنامه نویس معرفی کنید

 

یکی از موضوعاتی که می تواند به شما کمک کند تا در آینده برنامه نویس حرفه ای شوید این می باشد که از همین الان باور کنید شما یک برنامه نویس هستید!!! بله شما اکنون یک برنامه نویس هستید و باید خود را همه جا برنامه نویس معرفی کنید. در جمع دوستان، فامیل، خانواده و … همه جا بگویید که برنامه نویس هستید. از این موضوع که شما تازه کار هستید یا زیاد حرفه ای نیستید نگران نباشید. بگویید یک برنامه نویس تازه کار هستید ولی علاقمند!!! و به این ترتیب می توانید پاسخ سوال چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم را بدهید. بله سعی کنید از همین الان به همه بقبولانید که شما برنامه نویس هستید و می توانید حرفه ای شوید. این مورد یعنی معرفی دهان به دهان شما به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای در آینده بسیار برای شما مفید خواهد بود.

 

چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

 

حداقل ۳ یا ۴ دوست برنامه نویس داشته باشید.

 

داشتن دوستان برنامه نویس بسیار به پیشرفت کاری شما کمک می کند. سعی کنید حداقل ۳ دوست برنامه نویس داشته باشید و حتی الامکان ارتباط نزدیکی با آنها داشته باشید. قطعا آنها مواردی را می دانند که دانستن آنها برای شما خالی از لطف نیست. آنها دوستان برنامه نویس دیگری دارند که ممکن است از طریق آنها بتوانید بشناسید و شناسانده شوید. آنها مطالبی را از سایتها و افراد دیگر دیده اند و می دانند که به بسیار برای شما مفید خواهد بود. پس یکی از پاسخ های چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم همین مورد می باشد که شما بایستی چندین دوست برنامه نویس داشته باشید.!!!

 

از دانش خود همیشه دفاع کنید

 

قطعا پیش خواهد آمد که در بسیاری صحبت ها بگویند برنامه نویسی به درد نمیخورد!!! یا اینکه بازار کار برنامه نویسی ضعیف می باشد!!! یا اینکه دست در این کار زیاد است!!! و یا اینکه برنامه نویسی را با مشاغل دیگر مانند یک رستوران یا یک پزشک مقایسه می کنند و انواع و اقسام ضعف ها را به این شغل روا می دارند. در اینجاست که به هیچ عنوان نباید شما نا امید شوید و با تمام قدرت باید از دانش خود دفاع کنید. حرف های نا امید کننده مانند خنجری زهرآلود انگیزه ها و امیدهای شما را بر باد خواهد داد و شما را مرحله به مرحله از این حرفه دور خواهد کرد. اما بشدت مراقب باشید که این صحبت ها شما را از برنامه نویسی دور نکند. شما اگر یک برنامه نویس حرفه ای شوید قطعا شرایط خوبی پیش و روی شما خواهد بود. این موضوع به قدری مهم است که یکی از پاسخ های چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم می باشد.

 

 

خیال پردازی کنید

 

خیال پردازی کنید!!! بله خیال پردازی خیلی مهم می باشد و بسیار به شما کمک خواهد کرد. خود را یک برنامه نویس بزرگ فرض کنید، فرض کنید در سطح دنیا شناخته شده هستید و روزانه صدها تماس مهم کاری از شرکت ها و سازمانهای بزرگ دارید!!! فرض کنید اینقدر شناخته شده هستید که روزانه ده ها پروژه بزرگ را رد می کنید. فرض کنید بزرگترین سیستم های نرم افزاری دنیا را نوشته اید و دهها خیال دیگر که شاید بسیار شیرین باشد. به این ترتیب خود را بیش از پیش علاقمند کنید. بنابراین یکی از راههای چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم همین موضوع خیال پردازی می باشد.

 

ایده پردازی کنید (با علم خود بازی کنید)

 

فرض کنید قدری سی شارپ بلد هستید و می توانید یک ماشین حساب ساده را برنامه نویسی کنید. پس این کار را انجام دهید. رنگبندی ماشین حساب را تغییر دهید. جای دکمه ها و کنترلهای روی ماشین حساب را تغییر دهید و خلاصه هر گونه که می توانید با این ماشین حساب تولید شده توسط خود شما بازی کنید و با اندک علمی که دارید لذت ببرید و همه جور علم خود را تست کنید.

همیشه نیاز نیست که یک کارفرما از شما یک پروژه را طلب کند. گاهی خودتان از خودتان پروژه بخواهید. اصلا پروژه های تجاری را فراموش کنید و برای دل خود برنامه بنویسید تا پس از مدتی ببینید چقدر این برنامه ها حرفه ای تر شده اند و شما علاقمند تر شده اید. این مورد نیز یکی از سوالات چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم می باشد.

 

تلاش را فراموش نکنید

 

به هیچ عنوان تلاش کردن را فراموش نکنید. باید ساعت ها تلاش کنید، روزها، ماهها و سالها تلاش. اگر تا کنون از شدت مطالعه و برنامه نویسی گردن درد نداشته اید، اگر احساس درد در ناحیه کمر نکرده اید، اگر احساس خستگی چشم نداشته اید هنوز تلاش نکرده اید!!! حسرت زمانهای از دست رفته را بخورید و با خود عهد ببندید دیگر این زمانها از دست من نخواهد رفت. بنابراین یکی دیگر از پاسخ های چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم همین مورد می باشد.

 

غرق تخیلات نشوید

 

مواظب باشید. فکر نکنید برنامه نویس بزرگی شده اید!!! گفتیم خیال پردازی کنید اما مواظب باشید در این تفکرات غرق نشوید. شما هنوز تا رسیدن به حرفه ای شدن راه زیادی دارید. مغرور نشوید چرا که همیشه دست بالای دست زیاد است!!!

 

 

 

 

 

لطفا نظر خودتون در مورد این مقاله رو به صورت کامنت بنویسید. ضمنا اگر مورد دیگه ای هم به نظرتون میاد از طریق کامنت ها بنویسید.

 

سعید بحرانی فرد

 

چگونه تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شوم؟

یک دیدگاه

  1. به پدراتون احترام بذارید!

    عالییییی مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code