شنبه , بهمن ۴ ۱۳۹۹
خانه / آموزش برنامه نویسی / آشنایی با متدهای Post و Get در پروتکل http

آشنایی با متدهای Post و Get در پروتکل http

آشنایی با متدهای Post و Get

در مقالات قبلی از وب سایت Aspcore.ir در مورد اصطلاحات مهم مثل http صحبت کرده بودیم. اما در این مقاله قصد داریم به صورت دقیق تری به این پرتکل و همچنین متدهای مهم اون یعنی آشنایی با متدهای Post و Get صحبت کنیم.

 

قبلا گفتیم که وقتی شما درخواست نمایش یک وب سایت را در مرورگر خود وارد می کنید این درخواست از طریق پروتکل http به سمت سروری که سایت شما روی آن قرار دارد فرستاده می شود. پرتکل http مخفف کلمه hyper text transfer protocol می باشد. به معنی پرتکل انتقال ابر متن که در اوایل سال ۱۹۸۹ ایجاد شده است. از طریق این پروتکل یک ارتباط بین مرورگر و سرور برقرار می شود و در واقع تمامی اطلاعاتی که شما از یک وب سایت در مرورگر خود مشاهده می فرمایید از طریق این پروتکل رد و بدل می شود.

 

نکته : یکی از مواردی که بسیار در سئوی سایت شما موثر است فرستادن درخواست کمتر به سمت سرور می باشد. وقتی کاربری درخواست مشاهده صفحه ای از سایت شما را دارد هر مقدار درخواست کمتری از طریق http به سمت سرور ارسال شود و سایت سریعتر بارگذاری شود سئوی سایت شما بهتر و بهتر خواهد بود.

 

باید بدانید که وقتی مرورگر شما درخواستی را به سمت سرور از طریق http ارسال می کند این درخواست یک Header دارد. همچنین وقتی سرور نیز به درخواست شما پاسخی را می دهد و اطلاعات در مرورگر شما نمایش داده می شود پاسخ درخواست نیز دارای هدر می باشد. هدر را می توانید از طریق firebog مشاهده بفرمایید. هدرها شامل اطلاعاتی در مورد صفحه درخواست داده شده و پاسخ از سمت سرور هستند. در تصویر زیر نمونه ای از هدرها را موقع باز شدن یک صفحه از سایت مشاهده می فرمایید :

 

http چیست

 

اما در ادامه اجازه دهید با متدهای ارسال و دریافت اطلاعات در http آشنا شویم. از متدهای پروتکل http برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می شود. این پروتکل دارای ۵ متد مهم می باشد که عبارنتد از :

  • Post

  • Get

  • Patch

  • Put

  • Delete

 

در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام می دهیم. اما هدف ما بیشتر آشنایی با متدهای Post و Get می باشد. از طریق متدهای بالا اطلاعات ارسال، دریافت، ایجاد و حذف می شوند که به مجموعه آنها عملیات CRUD گفته می شود. در واقع CRUD همان Create، Read،Update و Delete می باشد.

 

متد Get چیست

از متد Get برای دریافت اطلاعات استفاده می شود. همچنین این متد توانایی بازگشت اطلاعات را به صورت xml و json نیز دارا می باشد. وقتی شما درخواست مشاهده یک سایت را می دهید این درخواست توسط متد Get ارسال می شود. این درخواست در حافظه Catch مرورگر ذخیره می شود. در تاریخچه مرورگر ثبت می شود و می توان آن را نشانه گذاری کرد. همچنین برای ارسال یا دریافت اطلاعات مهم نباید از این متد استفاده کرد و حداکثر طول اطلاعاتی که می توان با این متد ارسال کرد ۱۰۲۴ کاراکتر می باشد و فقط برای بازیابی اطلاعات باید از این متد استفاده کرد.

 

متد Post چیست

از متد Post برای ارسال اطلاعات از فرم ها و صفحات html به سمت سرور استفاده می شود. معمولا وقتی شما قصد دارید اطلاعات را به سمت سرور ارسال کنید و در آنجا ذخیره کنید از این متد استفاده می شود. یک درخواست Post در کش مرورگر ذخیره نمی شود و در تاریخچه مرورگر نیز ثبت نمی شود و نمی توان آن را Bookmark کرد. همچنین برای ارسال داده های حساس از این متد استفاده می شود و دارای محدودیت طول هم نیست.

 

متد Put چیست

از این متد برای بروزرسانی اطلاعات استفاده می شود. نحوه کار این متد به این صورت است که یک رکورد را حذف می کند و رکورد جدیدی را ثبت می کند. در استفاده از این متد باید بسیار دقت کرد.

 

متد Patch چیست

این متد نیز یکی از روشهای ویرایش اطلاعات می باشد. در این متد فقط فیلدهایی در دیتابیس ویرایش می شوند که دارای مقادیر باشند و رکورد قبلی حذف نمیگردد.

 

متد Delete چیست

همانگونه که از نام این متد پیداست از این متد برای حذف اطلاعات استفاده می شود.

 

آشنایی با متدهای Post و Get

2 نظر ثبت شده است.

  1. داداش کلا اینترنت سال ۱۹۸۳ اختراع شده ، حالا میگی این پروتکل از سال ۱۹۰۰ ایجاد شده ؟!!!!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code