دوشنبه , آبان ۵ ۱۳۹۹
خانه / اخبار دنیای برنامه نویسی / عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود

عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود

عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود

 

سلام به همه کاربران گرامی وب سایت Aspcore.ir. توی این مقاله قصد دارم در مورد عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود صحبت کنم. دلیل اینکه این مقاله رو دارم قرار می دهم سوالات زیاد دانشجویان گرامی پیرامون این موضوع می باشد.

 

معمولا کسانی که تصمیم به یادگیری یک زبان برنامه نویسی می گیرند در ابتدا انگیزه های زیادی را دارند و امیدها و آرزوهای زیادی را برای خود متصور هستند. تا اینجای کار بسیار عالی می باشد اما بد ماجرا آنجاست که بسیاری از این افراد بعد از مدتی کم کم یا گاهی به یکباره نا امید شده و از ادامه یادگیری برنامه نویسی منصرف می شوند. حتی بسیاری از افراد مدتهاست برنامه نویسی می کنند اما پس از مدتی از این راه منصرف می شوند و به کارهای دیگری روی می آورند. اما عواملی که باعث ناامیدی شما از ادامه برنامه نویسی می شود چیست؟

 

آموزشهای بی هدف

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند به سرعت انگیزه های شما را نابود کند استفاده از آموزشهای بی هدف می باشد. مطمئنا برای شما پیش آمده است که قصد یادگیری مطلبی را داشته اید و برای این منظور در اینترنت یا در آموزشگاههای مختلف به دنبال فیلم یا کلاسی برای یادگیری آن موضوع بوده اید. اما پس از آنکه آموزش را تهیه کرده اید یا در کلاس حضوری ثبت نام کرده اید با یک آموزش کاملا پراکنده و بی هدف مواجه شده اید که حتی باعث عصبانیت شما نیز شده است!!! این آموزشها علاوه بر اینکه کاربرد آن موضوع خاص را نمی توانند برای شما مشخص کنند باعث اتلاف وقت و هزینه و حتی از بین بردن انگیزه های شما نیز می شوند.

بنابراین در تهیه آموزش بسیار باید دقت کنید.

 

مدرس بی تجربه

یکی دیگر از عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود افتادن در دام یک مدرس بی تجربه می باشد. از دیرباز شغل معلمی یک شغل مقدس محسوب می شد. معلم جایگاه ویژه ای را همیشه در بین جامعه داشته و دارد. بسیاری از افراد و حتی والدین برای تصمیم گیری های مهم با معلم ها مشورت می کردند و می کنند. اما وای به روزی که شما دچار یک معلم یا مدرس بی تجربه شوید. مدرسی که خود هنوز تجربه کار برنامه نویسی را ندارد، مدرسی که هنوز هیچ سیستم نرم افزار خاصی را در عمل پیاده سازی نکرده است، مدرسی که نمی داند کاربرد مفاهیم چیست می تواند بزرگترین ضربه را به انگیزه شما وارد کند.

هم نشینی و هم صحبتی با یک فرد خبره و با تجربه می تواند تجربه بسیار شیرینی برای هر شخص باشد. صحبت کردن در مورد کارها، در مورد پروژه ها، نحوه ارتباط با مشتری، نحوه تحویل سیستم، نحوه بازاریابی و … مسائلی می باشد که یادگیری آنها بسیار ضروری و جالب می باشد و برای شما که تازه وارد فاز برنامه نویسی شده اید بسیار انگیزه بخش می باشد. متاسفانه در کشور ما با توجه به نبود سازو کار درست مدرسان بی تجربه بسیار زیاد می باشند.

تشخیص اینکه یک مدرس تجربه کافی را در ارائه یک مطلب آموزشی دارد یا خیر امری بسیار ساده می باشد و می توان در چند جمله اول صحبت مدرس این موضوع را متوجه شد!!!

 

عوامل محیطی

عامل سوم از عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود موضوعات و مشکلات محیط پیرامون شما می باشد. برنامه نویسی شغلی می باشد که نیازمند کسب تخصص است. کسب تخصص نیز نیازمند تلاش زیاد و صرف زمان می باشد. ممکن است دوست شما کاری را شروع کند که در مدت کوتاهی به درآمد زایی برسد اما شما در همین بازه فقط موفق شده باشید مقدمات برنامه نویسی را یاد بگیرید. این موضوع می تواند باعث سرزنش دیگران نیز شود. اما از دیرباز گفته اند هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد. اگر قصد دارید یک مهندس کارکشته شوید، اگر می خواهید در زمره بزرگان قرار بگیرید، اگر می خواهید چند ماه کار کنید و درامد خوب داشته باشید و چند ماه از سال را به تفریح بپردازید بایستی هزینه بپردازید.

این هزینه زمان می باشد!!! این هزینه تحمل سرزنش دیگران می باشد!!! و گاهی این هزینه تحمل جیب خالی می باشد!!!

 

تفکرات منفی

منفی بافی برای شما یک سم خطرناک می باشد. چهارمین عامل از عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود تفکرات منفی می باشد که گاه و بیگاه به ذهن شما خطور می کند. آیا برنامه نویسی آینده ای دارد؟ آیا می توانم با این کار زندگی خود را بسازم؟ دوستان من با تلاش بسیار کمتر نتیجه خوبی گرفته اند. آیا می توانم بهتر از آنها یا حداقل در حد آنها نتیجه بگیرم؟ و ده ها سوال دیگری که بسیاری از شما عزیزان از بنده می پرسید. همین جا می گویم برای هر کاری باید علاقه داشت. حتی در بدترین حالات نیز باید مثبت فکر کرد و با علاقه ادامه داد. جیب خالی را تحمل کنید تا وقتی به درامد رسیدید بگویید برای این کار رنج دوران دیده اید!!!

 

درآمد کم

بله درآمد کم یک عامل از عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود می باشد. حقوق یک برنامه نویس به طور متوسط چقدر است؟ ۲ میلیون تومان؟ ۳ میلیون تومان؟ این سوالیست که زیاد پرسیده می شود. برنامه نویسی ذاتا یک شغل استارتاپی می باشد. یعنی پتانسیل بسیار بالایی را دارد. اگر شما برنامه نویسی یاد میگرید تا استخدام شوید باید در همین حد فکر کنید. اما اگر برنامه نویسی می آموزید تا کار بزرگ انجام دهید درامد زیادی خواهید داشت. به این فکر نکنید که حقوق یک برنامه نویس چرا اینقدر در کشور ما پایین است. به این فکر کنید که هم اکنون که این مقاله را مطالعه می کنید برنامه نویسانی در اطراف شما هستند که پروژه های میلیونی به راحتی انجام میدهند یا استارتاپ هایی دارند که مانند یک کارخانه پولسازی است.

 

 

مقایسه با سایر مشاغل

دوستی دارم که از نظر سن و سال از من کوچکتر است. او ۲ سالی می شود که در زمینه ساخت و ساز کار می کند. یک آپارتمان می سازد و چند صد میلیون پول به جیب میزند. فکر می کردم که من دائما در حال مطالعه هستم و برای انجام یک پروژه سخت باید مبلغ نه چندان زیادی را مطالبه کنم. آن هم اگر مشتری راضی شود و پول را بپردازد. داشتم با این فکر انگیزه های خودم را از بین می بردم. در واقع یک مقایسه غلط مانند خنجری تیز می باشد که به قلب تخصص خود وارد می کنید.

باید دقت کنید که برنامه نویسی یک شغل بین المللی می باشد. شاید امروز در این اوضاع جامعه از نظر درآمد از بسیاری از مشاغل پایینتر باشد اما باید بدانید “دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت، دایما یکسان نباشد حال دوران، غم مخور

برنامه نویسی یک شغل پاک می باشد. همه چیز مشخص و خروجی کار واضح است. شما بعد از تحویل پروژه به مشتری از پول به دست آمده راضی هستید و نسبت به آن دو دل نیستید که آیا حق من بوده یا نه. در اینجا قصد توهین به مشاغل دیگر را ندارم اما بر کسی پوشیده نیست که چقدر کم کاری ها انجام می شود که شاید به دور از انسانیت باشد. ما در برنامه نویسی منصفانه و واضح کار می کنیم.

 

اگر فکر می کنید مورد دیگری نیز وجود دارد از طریق بخش نظرات مطرح بفرمایید تا سایر کاربران بخوانند.

 

کانال تلگرام ما

 

عواملی که باعث ناامیدی شما از برنامه نویسی می شود

10 نظر ثبت شده است.

 1. مقاله ی بسیار پر مغزی بود . ممنونم بابت مطالب خوب سایتتون که من با استفاده از اموزشهای شما تونستم خیلی کارها بکنم و تو یه شرکت استخدام بشم . البته در بخش پشتیبانی .
  مهندس با تمام تفاسیری که بیان کردید – هر کسی قابلیت اینو نداره که بتونه خودش کسب و کار راه بندازه . و ۹۰ در صد برنامه نویسها هم این قابلیت رو ندارن . و برای مثال تو شهر ما برنامه نویسا با حد اقل حقوق قانون کار دارن کار میکنن . و خودتون میدونید فشار برنامه نویسی و استرسش جقدره و در مقابل در امدی که میکنن واقعا ناچیزه .
  علی ایحال به نظر من برنامه نویس یعنی بیچاره ترین موجود خدا که سخت ترین راهو برای ارتزاق انتخاب کرده و حقوقش حتی از یه حسابدار که کاراش روتینه کمتره .

  من اگر علاقه ای نداشتم به هیچ عنوان سمت برنامه نویسی نمیومدم .
  و این کار رو به هیچ کس پیشنهاد هم نمیکنم .

  • سعید بحرانی فرد

   با سلام
   حرفهای شما کاملا درست. یه تصمیم عاقلانه و کمی تلاش می تونه بسیاری از چیزهارو تغییر بده
   شما اگر بخواید یک کارمند ساده بمونید هیچ نمیاد به شما حقوق بالا بده
   کمی تلاش خودتون رو بیشتر کنید و بیشتر یاد بگیرید تغییرات رو به زودی میبینید.

 2. سلام و ادب
  مهندس خواهشا خواهشا خواهشا در قالب یک فایل صوتی تو کانال بذارین جواب این پرسش منو چون می دونم سوال خیلیل هست
  بزرگوار من یک دوره آموزشی رو دارم دنبال می کنم حالا بذارید بگم چه پروژه ای هست، پروژه فروشگاهی الگو سایت دیجیکالا
  بزرگوار من حمل بر خود ستایی نباشه چون زیاد سمت کلاینت کار کردم خیلی قالب های زیبا درست میکنم یه چند ماهی هم هست با فریم ورک متریالایز کار می کنم و از اون لحاظ مشکلی ندارم ولی واقعا خسته شدم انقدر صفحات مختلف رو طراحی کردم و روی ظاهرشون وقت میذارم انگار قراره این پروژه یه پروژه واقعی شه در اون حد و به نوعی خودمم میدونم چیز جدیدی یاد نمیگیرم چون خیلی رو این مسائل قبلا کار کردم ولی اصرار دارم تمومش کنم و به نوعی از کارکرد هاش فیلم بگیرم و تو رزومم بذارم
  به نظر شما من که طراحی سمت کلاینت رو به نوعی خیلی واردم چون زیاد اموزش html5,css3,less,jquery,materialize دیدم به نظرتون بهتر نیست وقتی آموزش پروژه محور می بینم فقط سمت سرورشو کار کنم
  به نوعی دیگه سایت رو درست نکنم فقط بشینم رو کدهایی که سمت سروره کار کنم تا ملکه ذهنم شه
  منم مثل شما دات نت کار هستم البته در حد و اندازه های کمتر اینم بگم که اموزش اتوماسیون و انبارداری شمارو هم دیدم

  • سعید بحرانی فرد

   با سلام
   چشم سعی میکنم در این موارد هم ویس تو کانال بذارم
   ببینید اینکه شما در front end حرفه ای هستید بسیار عالی هست ولی قطعا برای توسعه کارتون و برای اینکه بتونید کارهای بزرگتری رو خلق کنید نیاز هست برنامه نویسی سمت سرور هم انجام بدید. ضمنا با بنده در تماس باشید شاید برای بعضی پروژه ها به front end کار نیاز داشته باشم
   ممنون

 3. همین شما بسیار خوب آموزش میدین
  ولی بعضی وقتا روی یه سری مسائل الکی کلی وقت میذارین و حوصله آدم سر میره

  • سعید بحرانی فرد

   متشکرم از نظرتون
   البته من همیشه نگران این موضوع هستم که مبادا اگر از روی یه موضوعی ساده بگذرم افرادی باشن که متوجه نشن. بخاطر این نگرانی سعی میکنم همیشه کامل توضیح بدم

   • سلام و عرض ادب
    دقیقا همین کامل و جامع توضیح دادنتون هست ک آموزشتون رو با بقیه اساتید مجزا کرده و عالیه
    سپاس

  • سلام دوست عزیز شاید اون قسمت برای شما راحت باشه و تجربه شما بیشتر باشه…
   اما مخاطب ایشان تقریبا از مبتدی تا حرفه ای هستن

 4. سلام
  البته چیزی که به من استرس وارد می کند وقتی با هزار بدبختی یک پروژه رو تموم می کنی کاری به پولش ندارم بعد یه پروژه دیگه بهت پیشنهاد میشه تمام بدبختی ها تحلیل ها ارور ها میاد جلوی چشمت آدم حاضر نه پول داشته باشه نه کار کنه البته منکر این نیستم که با انجام هر پروژه تجربه بالایی کسب می کنیم و پروژه بعدی راحت تر میشه حرف من پروژه های بزرگ و سنگین است که مجبوری تنها قبول کنی و هیچ کسی رو نداری اگه به مشکل خوردی کمکت کنه پروژه ای که یک قابلیت جدید دارد که تو اصلا کار نکردی اون رو

  • بله این عوامل هم جزو سختی های کار هستن. در واقع هر پروژه خودش یه چالش جدید محسوب میشه. متشکرم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code