جمعه , فروردین ۳۱ ۱۴۰۳

قابلیت های جدید دات نت کور ۳

قابلیت های جدید دات نت کور ۳

اخیرا مایکروسافت از نسخه جدید .Net Core یعنی ورژن ۳ روزنمایی کرده است. در این نسخه علاوه بر قابلیت های فراوانی که برای برنامه نویسی وب اضافه شده است، قابلیت های زیادی نیز برای برنامه نویسان ویندوز افروده شده است.

 

قابلیت های جدید دات نت کور 3

 

در این مقاله از وب سایت Aspcore.ir به برخی از قابلیت های جدید دات نت کور ۳ اشاره خواهیم کرد.

 

قابلیت های جدید دات نت کور ۳

  • یکی از قابلیت ها در دات نت کور ۳ برای برنامه نویسان دسک تاپ، قابلیت نصب side-by-side می باشد. این قابلیت به معنای این است که می توان چندین نسخه از .Net Core را کنار هم روی سیستم عامل نصب و راه اندازی کرد.
  • قابلیت جالب و بسیار کاربردی دیگر در دات نت کور ۳ انتشار برنامه  به صورت self-contained می باشد. به این معنا که پروژه شما تمامی فایلهای مورد نیاز و حتی فایل فریم ورک را در کنار خود دارد و به روی کلاینت منتقل می کند. بنابراین نرم افزار شما پس از انتشار در محیط داخلی خود اجرا می شود و عملا نیازی به نصب ندارد.
  • ویژگی دیگری که در نسخه ۳ از دات نت کور وجود دارد ایجاد فایل یکتا برای کل پروزه می باشد. به عبارتی توانایی ایجاد یک فایل پورتابل وجود دارد. و به راحتی می توان فایل نرم افزار را کپی کرد و روی سیستم دیگر پیست کرد و اجرا کرد. این قابلیت برای انتشار نرم افزار شما بسیار کاربردی خواهد بود.
  • اما یکی از مشکلاتی که در اکثر پروژه های نرم افزاری وجود داشت وجود کتابخانه های بدون استفاده فراوان در پروژه بود که حجم پروژه را به میزان قابل توجهی افزایش می داد. اما یکی دیگر از قابلیت های جدید دات نت کور ۳ حذف کتابخانه های مازاد پروژه می باشد.

 

بررسی تکنولوژی WinForm و WPF در دات نت کور ۳

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که آیا تکنولوژی های WinForm و WPF در دات نت کور ۳ وجود دارد ؟ یا اینکه این تکنولوژی ها در دات نت کور ۳ چه سرنوشتی خواهند داشت ؟

نکته مهم اینکه تکنولوزی .Net Core یک تکنولوژی Cross PlatForm می باشد و برای اجرا روی همه سیستم عامل ها مانند mac، linux و ویندوز می باشد. اما تکنولوژی های ویندوز فرم و WPF تکنولوژیهای وابسته به فریم ورک می باشند و عملا فقط قابلیت اجرا روی ویندوز را دارند. بنابراین می توان گفت این تکنولوژی ها در دات نت کور تفاوت های فراوانی را نسبت به ورژن کلاسیک یعنی وابسته به فریم ورک داشته اند.

 

اما در آخر باید گفت که قابلیت های جدید دات نت کور ۳ برای برنامه نویسان ویندوز و دسک تاپ بسیار اساسی خواهد بود. البته این تغییرات اساسی را قبلا برنامه نویسان وب هم تجربه کرده اند (بیشتر بخوانید) و در مجموع راضی کننده بوده است. نسخه دسک تاپ دات نت کور در حال حاضر ورژن طراحی یا Form Designer ندارد و فعلا به صورت Preview و با نصب افزون های مخصوصی قابل استفاده است. البته مایکروسافت در ورژن های بعدی این مورد را رفع کرده است. اما در حال حاضر نسخه دات کور WPF آماده و با استفاده از تگ های Xaml قابل پیاده سازی می باشد.

 

نسخه NET Core 3 اولین نسخه ای می باشد که از WPF و WinForm پشتیبانی می کند که در مورد ویندوز فرم هنوز کارهایی باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *