دوشنبه , بهمن ۱۷ ۱۴۰۱

آشنایی با دستورات شرطی در سی شارپ

آشنایی با دستورات شرطی در سی شارپ

 

کانال تلگرام ما

 

در این مقاله از وب سایت Aspcore.ir قصد داریم در مورد آشنایی با دستورات شرطی در سی شارپ صحبت کنیم و ببینیم این دستورات شرطی در سی شارپ چه هستند و چگونه استفاده می شود.

 

بسیاری از مواقع در طول کدنویسی به نقطه ای می رسید که برنامه باید بین چند راه یکی را انتخاب کند و بین چند قطعه کد یک قسمت را انتخاب کند و اجرا کند. نرم افزار شما در این شرایط باید توانایی تصمیم گیری بین قطعه کدها را داشته باشد و بتواند در شرایط مختلف قطعه کد معینی را اجرا کند.

 

در این موارد از دستورات شرطی در سی شارپ استفاده می شود. در ساده ترین حالت دستورات شرطی به صورت زیر می باشند.

 

آشنایی با دستور شرطی If در سی شارپ

 

یکی از شناخته شده ترین دستورات شرطی در سی شارپ دستور If می باشد. به صورت کلی سینتکس دستور If با یک مثال ساده در سی شارپ به شکل زیر می باشد :

 

دستورات شرطی در سی شارپ

 

خب همانطور که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید متغیر Value از نوع int می باشد و در قسمت if چک شده است که اگر مقدار آن عدد ۵ باشد، مقدار True در خروجی نمایش داده شود و در غیر این صورت برنامه ادامه پیدا خواهد کرد.

 

مثال بالا ساده ترین نوع استفاده از دستور if می باشد. گاهی ممکن است شرط بین دو حالت مختلف باشد. بنابراین در این شرایط می توان بعد از دستور if از دستور else استفاده کرد. مثال بعدی این مورد را واضح نمایش می دهد.

 

دستور if در سی شارپ

همانطوری که در مثال بالا مشاهده می فرمایید اگر مقدار متغیر y بزرگتر یا مساوی با ۵ بود مقدار true و در غیر این صورت مقدار false برگردانده می شود.

ذکر این نکته ضروریست که خروجی دستور if یک مقدار بولی یا true و false می باشد.

 

حالت بعدی از آشنایی با دستورات شرطی در سی شارپ حالتی می باشد که برنامه باید بین چند حالت یک مورد را انتخاب کند و قطعه کدهای آن بخش را اجرا نماید. در این حالت از ساختار else…if می توان استفاده کرد. به مثال زیر توجه نمایید.

 

دستور if در c#

 

مثال بالا منظور از این حالت را کاملا واضح نمایش می دهد. بایستی دقت نمایید که از دستورات شرطی if می توان به صورت تو در تو نیز استفاده نمود.

 

آشنایی با دستور شرطی switch در سی شارپ

یکی دیگر از دستورات شرطی در سی شارپ ساختار switch … case می باشد. در این ساختار بر اساس مقدار یک متغیر که می تواند int یا string و یا … باشد تصمیم گرفته می شود که کدام بخش از کدها اجرا شود. به مثال زیر توجه نمایید.

 

دستور switch در سی شارپ

 

همانگونه که در مثال بالا مشاهده می فرمایید با توجه به مقدار متغیر value تصمیم گرفته می شود که کدام قطعه از کدها اجرا شود. دقت نمایید در هر بلاک از دستور case حتما یک دستور break باید وجود داشته باشد.

 

همچنین شما می توانید حالات پیشرفته تری را نیز در دستور switch داشته باشید. مثال زیر نمونه ای از حالت پیشرفته تر می باشد:

 

دستور switch در سی شارپ

 

در مثال بالا اگر مقدار متغیر i برابر با ۰ یا ۱ یا ۲ باشد case اول اجرا می شود و اگر برابر یا ۳ یا ۴ یا ۵ باشد case دوم و در غیر این صورت بخش default اجرا خواهد شد.

 

جهت مطالعه بیشتر و مشاهده مثالهای بیشتر در مورد دستور شرطی switch…case می توانید این صفحه را مطالعه بفرمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code